Bugün 3 Temmuz 2009. Araç 4. Hacıbekir  Şekerciler Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivalinin birinci günü. Araç Haber Gazetesi sahibi Abdullah Savaş’ın bürosunun önünde oturduk. İlçede başlangıçta büyük bir hareketlilik göze çarpmazken sonradan  belediye parkı gelen konuklarla şenlenmeye başladı. İlçenin ortasından geçen Kastamonu Caddesinde trafik yoğunlaştı. Karşıdan karşıya geçmek günün ilerleyen saatlerinde sorun olacaktı. Abdullah Ağabey renkli bastığı gazetesinin son sayısını gösterirken; Araç Çok Programlı Lisesinin yayınladığı dergiden de bir adet çantama koymayı unutmadı. Lise adına çok sevindim. Dergiyi de hayli kaliteli bulduğumu hemen belirtmeliyim.
 
Tekrar görüşmek dileğiyle karşıya geçtim. Belediye parkı;  konuklarla hınca hınç dolu, havuz tarafındaki çınarların altı serin. Bursa’dan gelen mehter takımı hazırlıklarını yaparken;  davul zurna ekibi parkın içinde gösterisine devam ediyor.

Araç Merkez  ve  başka illerden gelen Araçlı diğer dostlarla, arkadaşlarla birer ikişer veya gruplar halinde karşılaşmaya başladık. Çok uzun zamandır göremediğimiz okul arkadaşlarımızı, komşularımızı veya tanıdıklarımızı görmek gerçekten harika.
 
Belediye Başkanı Ayanoğlu gelen konuklarla yakından ilgilenirken, festival görevlileri sürekli bir koşturma içinde görünüyor. Bir ara üstadım Fazıl Bayraktar’ı görerek elini öptüm. Bir yandan fotoğraf çekerken arkadaşlarımla kısa aralıklarla ayaküstü hasret giderdim.
 
Zaman ilerledikçe Atatürk Heykelinin önünde büyük bir kalabalık oluştu. Bursa’dan gelen mehter takımı heykelin hemen arkasında konser için hazırlığa başladı. Sonra muhteşem konserini dinledik. Festivalin açılış saati gelmişti artık. Araç Kaymakamı ve Belediye Başkanının festival çelengi koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının topluca okunmasıyla festival etkinlikleri başladı.
 
Kastamonu Caddesi park önünden başlamak üzere yürüyüş korteji hazırlanıyordu. Mehter takımı önde arkasında animasyon ekipleri sonra protokol ve kadınlı erkekli vatandaşlar olmak üzere yürüyüşe geçildi. Katılanlar mutlu görünüyor, bir yandan da samimi dostlar yan yana yürüyordu. Okuduğum ilkokulun önüne kadar  kortej yürüyüşünü sürdürdü. Bu sırada katılım gittikçe artıyordu. Birkaç kez daha iyi fotoğraf çekebilmek için mehter takımının yürüyüş koluna girdim ve çıktım. Yürüyüş, festival ilk etkinliklerinin yapılacağı Şükrü Kanatlı İlköğretim okulunun bahçesinde sona erdi. Bu bahçe bir zaman Merkez İlkokulu olarak anılan ve bahçesinde çokça top oynadığımız ilkokulumun bahçesiydi. O günleri düşünmedim desem yalan olur...
 
Programlandığı şekilde Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, Araç Kaymakamı Zafer Öz ve Kastamonu Vali Vekili Muammer Balcı tarafından festivalin amacı, önemi, Araç’ın tanıtımı konusunu içeren kısa konuşmalar yapıldı. Katılanlara teşekkür edildi. Sonraki mehteran konseri Araçlılar’ın ilgisini çekti. Çok yetenekli kızlardan oluşan Şükrü Kanatlı İlköğretim Okulu halk oyunları ekibi harika oyunlar sergiledi. Peşinden Çok Programlı Lise ve gençlerden oluşan diğer bir topluluk kolbastı oyunuyla izleyenleri coşturdu. Özel Sepetçioğlu Oyun Ekibi yörenin ünlü oyunu Sepetçioğlu’nu başarıyla sergiledi. Buradaki etkinliklerin son bölümünde sunucu tarafından alana davet edilen ve Sepetçioğlu’nu  iyi oynayan Bayraktar Paşa yaşına hiç aldırmadan tek kelimeyle izleyenleri büyüledi. Bu arada üstadımı oynarken ilk kez uzaktan seyrediyordum. Estetik ve ritim görülmeye değerdi. Festivalin bu bölümünde altına çizeceğim konu; Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu’nun Belediye Eski Başkanı Bahtiyar Yaşar’ı  saygı ve sevgiyle sahneye davet etmesi ve konuşmalarında Eski Başkana festival payını teslim etmesiydi. Başkanın bu tuıtumu vatandaşlar tarafından da takdir edilecek ve ilçede konuşulurken duyacaktım. Etkinliğin anlattığım bu bölümünü sevgili dostum Zakir Yazan ve Muhtar Sadık Özdemir’le zevk içinde izlediğimizi küçük bir not olarak ekliyorum.
 
Veznedar sokakta kurulan standları sıkça ziyaret ettim. Bizim Araç Gazetesinden İhsan, Bayram ve İlhan Yazan’la gazetenin standında sık sık bir arada olduk. Burada yeri gelmişken bir düşüncemi eklemek isterim. Buradaki sergilikler belediye parkının atıl kalan alt bölümünde bir yerde olsa daha çok ziyaret edilebilirdi.
 
Günün yorgunluğunu atmak üzere akşama doğru İlhami’nin bahçesindeyiz. Doğanın kendisini enfes bir sunuşu var. Yanıbaşımızdan akan Araç Çayı bu sene daha gür akıyor. Ruhumun karıştığı, Ilgaz’dan gelen özgür sular, başını Araç Kalesinin kayalarına çarparak köprünün altından vadilere seriliyor.
 
Seksen altı kilometrelik Araç- Cide doğa yürüyüşünden yorgun ama mutlu dönen Faruk Ağabey’le otuz sene sonra ilk defa yüz yüzeyiz. Doğa yürüyüşünü anlatırken çok güldüğümü hatırlıyorum. Bir aksilik olmazsa seneye katılmayı düşünüyorum. Bizim Zakir ile Avukat Ziya günün akşamına renk katarken, İlhami’de küçük barakanın bir içinde bir dışında yemeğe lezzet katıyor. Epeyce birlikte oturduk. Maşallah konuşulmadık hiç bir konu bırakmadık. Unuttuğum varsa üstünü Zakir tamamlasın!
 
Bahçe keyfi bir yere kadar ilçenin meydanında tiyatro gösterisi var. Çarşıya giderek dostlardan ayrıldık ve tiyatro gösterisini bir süre izledik. Alan çok kalabalıktı. Birkaç resim ve Araç’ın gece fotoğraflarını çekerek bizim muhtarın evinin yolunu tuttuk. Yatmadan önce küçük küçük notlar alarak güne dair değerlendirmelerde bulundum.
 
Sonuç; benim ve Araç için sıra dışı bir gün olarak kayda geçti. Emeği geçen herkese teşekkür etmekten başka diyeceğim herhangi bir şey yok.

Yazarın Fotoğrafları İçin Tıklayınız.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile