Ötüken, Kansu ve Doğu Türkistan'da bir hakanlık ve iki dövlet gurmuş olan Uyğur Türkünün zulmüne dayanamayıp Çin dövlet başğanı Hu Jin Tao yu hemen telefonunan aradım.
 Telefona çıkan Tao;
-Vay Turhan Hocam nerlerdesin seni özledim, filen deyeyken,
-Kes sesini yalakalığı bırak Tao” dedim.
-Hayurdu Hocam neye ögkelendin gine deyince fes depemden iyice çıkdı.
-Bak bak bide utanmadan neye ögkelendin deyosun deye neyle bagırdımısa Taonun gulak zarı patladı. Şindi Tao sagır duymaya.
 Gayrı ben zapdoluyonmu bagurdukça bagırıyon,
-Ulan senin yapduğun insanlık mı? Sizin adamılıkdan, insanlıkdahabarınız yok, rezil mahluklar ,deye ağzıma geleni söyledim. Tao hiç bişey olmamış gibi hala,
-Ne oldu hocam, deyip duruya.
-Kes sesini, varusam oraya Pekin Ördeği gibi ötdürün, deyince tık tıkayı kesdi.
Ben gonuşmaya  devam ediyon,
     - Bak Tao beni iyi diyne, ben Gasdamonuluyun Gasdamonu öyle bi yerki Şerife Bacıyı bu vatan içün yolda dondumuş,Şeyh Şaban-ı Veliye dergah gurdumuş, dağlara yasıl dağlar deye türkü yazdumuş bi coğrafyanın insanlaruyuz, nerde bi Müslüman ve Türk eziyet görse hamur yuguru gibi yuguruz, vallahi çiynerüz. Çabuk,o yerden bitme bi garış boylu adamlarına söyle, Uygur Türk’ünü rahat bıraksınla, ırahat bırakmazlarısa Gasdamonunun Şerife Bacılarını,Osman Efelerini toplayıp vayon. Alayınızı o gorkudan yapdugunuz Çinseddinden aşağı ataruz. Bak yalan söylemeyon, zarta da atmayon, büğez çok ciddiyin. Uygur Türk'ü uygardır,milli marşında ;
            "Milletim İslamiyet imanından ayrılmasın,
             Milletim hakkaniyet vicdanından ayrılmasın,
             Milleti Turaniyet ünvanından ayrılmasın."deyen bu uygar insanlara gaynamayı bırak, şayet gaynamaya devam edesen gerisini sen düşün ,deyip telefonu suratına gapatdım.
      Tao beni hemen aradı emme ben cevap vemedim. Rehmet olası bubam haklıymış;
      - Oğlum sen bu Tao denen götü yere yakın herifinen ahbaplık etme, domuzdan post gavurdan dost çıkmaz, derdi de ben bek gale almazdım.
       -Ah gafam, bubam ne gada haklıymış ah ah. Benim içün Tao bitdide bizimkile nediyala  onnarı anayamayon.
        Doğu Türkistanda Müslüman Türkler gafalarına tek gurşun sıkılarak öldürüleyken, biz neye susuyoz veya çok cılız gınayoz.
         -Lan gardaşım illada Arap coğrafyasındaki  müslüman eziyet görünce mi zahip çıkacayuz.Filisdin içün ayağa gakanla nerde?Bu müslümanı da anamak mümkün değil, müslümannık Arabın tekelinde mi?
         - Osmannı ordusu sefere çıkayken dua etdüğü avluda İdil BERET'e gonser vedürenle kim? neye düşünmeyoz. Okul açuyoz deye öğünenle nerde? Tebi Müslüman Uyğur Türküne zahip çıkma işinde para yok, rant yok.  öğrediyoz deye İnğiliz kültürünü oraya daşıma işi yok.
       - Şunu iyi bilin, Allah yolunda ilerledüklerini sanduklarınız, servet yolunda ilerleyala, iş işden geçmeden herkes aklını başına alsın.
       - Bak yalan söylemeyon, zarta da atmayon benden demesi.
       - Adım hıdır elimden gelen budur...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile