haberKastamonu'nun Araç ilçesinde, ''eşe karşı basit yaralama ve hürriyetten yoksun bırakma'' suçundan yargılanan kişiye denetimli serbestlik uygulaması kapsamında ilginç bir ceza verildi.

Araç- Kastamonu'nun Şiringüney köyünde çiftçilik yapan Mustafa Kadıncı (32), annesinin evine gitmesi nedeniyle tartıştığı eşi İpek Kadıncı'yı (23) kendisine küfrettiği iddiasıyla darbederek, eve kitleyip bir gün süreyle dışarı çıkmasına engel oldu.

Olayın karakola intikal etmesi nedeniyle Araç Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılan davanın karar duruşmasında, kadın hakim, İpek Kadıncı'ya ''eşe karşı basit yaralama'' suçundan 6 ay, ''kişiyi hürriyetten yoksun kılma'' suçundan da 1 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Hakim, Kadıncı'nın eşinin şikayetçi olmaması ve sanığın bir daha suç işlemeyeceği konusunda mahkemede olumlu kanaat oluşması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve denetimli serbestli tedbiri uygulanmasını kararlaştırdı.


"Eşime vurduğum için özür diliyorum"

Mahkeme, Mustafa Kadıncı'yı, ''İri puntolarla yazılmış 'Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum. Mustafa Kadıncı' ibaresi bulunan bin adet el ilanını tedarik ederek, ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sokaktaki vatandaşlara birer adet olacak şekilde dağıtmakla ve 50 adet fidan dikerek 6 ay süreyle bakımlarını yapmakla'' cezalandırdı.

Mustafa Kadıncı, kendisine verilen ceza kapsamında Araç'taki bir matbaaya giderek bastırdığı 1000 adet el ilanını ilçedeki Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şubesi, Orman İşletme Şefliği, Belediye Başkanlığı, banka şubeleri, PTT ve Telekom Müdürlüğü'nün birimleri ile Kastamonu Caddesi'nden geçen her yurttaşa, yetkililerin gözetiminde dağıttı.

Araç Orman İşletme Şefliği'nce belirlenen alana da 50 adet fidan dikerek 6 ay süreyle bakımını yapacak olan Kadıncı, 5 yıl süreyle denetime tabi tutulacak.

Sanığın, denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranması durumunda hapis cezası yürürlüğe girecek.


"İlginç ceza aldım"

Mustafa Kadıncı, hakimin kadın olmasından dolayı böyle bir ceza aldığını savunarak, şöyle konuştu:
''Eşimle aramda bir sebepten dolayı tartışma çıktı. Eşime küfretmesi nedeniyle sinirlenerek iki tokat attım. Olay mahkemeye intikal etti. Kadın Hakim bana ilginç cezalar verdi. Matbaaya giderek eşimden ve Araç halkından özür dilerim yazılı bin adet el ilanı bastırıp dağıttım. 50 adet de çam fidanı dikeceğim. Bir daha böyle bir olay yaşanmayacak, eşimle asla kavga etmeyeceğim. 5 yıl süresince bu suçu tekrar edersem hapis cezası alacağım.''


Dayak yiyen eş cezadan habersiz

Kadıncı'nın 8 yıllık eşi ve 3 çocuk annesi İpek Kadıncı da eşinin aldığı cezayı gazetecilerden öğrendiğini iddia ederek, eşinin mahkemenin ardından kendisine daha iyi davrandığını kaydetti.

Konuyla ilgili daha fazla konuşmak istemediğini vurgulayan İpek Kadıncı, verdiği ifadede ise olay günü annesine gittiğini, buna razı olmayan eşinin sinirlenmesi üzerine tartıştıklarını belirtti.
Kadıncı, kendisini darbeden eşine hiçbir şekilde küfürlü konuşmadığını belirterek, ''Eşim beni daha sonra eve kilitledi. Ben de ailemi arayarak jandarmaya haber vermelerini istedim'' dedi.

Kaynak : Cumhuriyet Portal - 14 Haziran 2009

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile