Açıklanan yeni teşvik paketinde bölgeler sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre dört gruba ayrıldı.

Sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyleri en yüksek 6 bölge 1. bölge, ikinci en yüksek 4 bölge 2. bölge, üçüncü en yüksek 8 bölge 3. bölge ve sonda kalan 8 bölge ile Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri 4. bölge oldu.

Bölgesel ve sektörel ve büyük proje yatırımlarının da halen yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranı 1. bölgede yüzde 10, 2. bölgede yüzde 8, 3. bölgede yüzde ve 4. bölgede yüzde 2 olarak uygulanacak.

Bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla hayata geçirilen yeni teşvik sisteminde bölgeler, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) Düzey 2 seviyesindeki 26 alt bölge, Çanakkale'nin Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri ve Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) kullanılarak belirlendi.

Teşvik programı kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre 4 bölge şöyle:

BİRİNCİ BÖLGE

- İstanbul - Ankara - İzmir - Bursa, Eskişehir, Bilecik - Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova - Tekirdağ, Edirne, Kırklareli

İKİNCİ BÖLGE

- Adana, Mersin - Aydın, Denizli, Muğla - Antalya, Isparta, Burdur - Balıkesir, Çanakkale (Bozcaada, Gökçeada hariç)

ÜÇÜNCÜ BÖLGE

- Zonguldak, Karabük, Bartın - Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak - Konya, Karaman - Gaziantep, Adıyaman, Kilis - Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye - Kayseri, Sivas, Yozgat - Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir - Samsun, Tokat, Çorum, Amasya.

DÖRDÜNCÜ BÖLGE

- Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane - Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli - Kastamonu, Çankırı, Sinop - Erzurum, Erzincan, Bayburt - Şanlıurfa, Diyarbakır - Mardin, Batman, Şırnak, Siirt - Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan - Van, Muş, Bitlis, Hakkari - Çanakkale'nin Bozcada ve Gökçeada ilçeleri.

Kaynak : Nasrullah Gazetesi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile