Mimarlık Fakültesi öğrencileri Kastamonu’daki tarihi mekanların restarasyonunu incelerken Aşirefendi Hanının görüntüsü karşısında şok oldular.

Yaz mevsimin gelmesi ile birlikte Tur otobüslerinin Kastamonu çıkarması da devam ediyor. Okullarında verilen eğitimi yerinde görüp incelemek üzere geçtiğimiz hafta sonu Kastamonu’ya gelen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne bağlı 60 öğrenci, Öğretim görevlileri Abdullah Deveci ve Ali Ulu ile birlikte İlimizdeki tarihi yapılarda mimari incelemelerde bulundular.

Geleceğin mimarları Kent Tarihi müzesinde ilk olarak Kastamonu hakkında bilgi edindikten sonra, Mimari örneklerimizden olan Saat Kulesi, Nasrullah Camii ve Külliyesi, Aşir Efendi Hanı, Kurşunlu Han,Cem Sultan Bedesteni ve Kastamonu Kalesi’ni gezerek yapılan restarasyonları fotoğraflayarak gördükleri eksiklikleri not ettiler.

Gözlem ve incelemeleri sırasında öğrenciler, Kastamonu’daki tarihi yapıların, mimari doku ve özelliklerinin yapılan yanlış ve bilinçsiz restorasyonlarla katledildiğini iddia ettiler.

CEM SULTAN BEDESTENİ ÇOK BEĞENİLDİ

Şehir gezisi sırasında Cem sultan Bedesteni’ne yoğun ilgi gösteren öğrenciler, buradaki mimari yapıya adeta aşık olduklarını ifade ederek ‘Buradaki mimari yapı moloz taşından harçla yapılmış ve binanın duvar aralarına tuğla kuşaklar atılmış. Üç cepheden giriş verilen bu yapıda, İç ortada 9 paye yer alırken kemerlerle yan duvarlara oturtulan 9 kubbe ile üzeri örtülmüş. Bu yapı Kastamonu’da gezdiğimiz yapılar arasında mimari açıdan önde gelen yapılardandır’ dediler.

MİMARİ DOKUYA SAHİP ÇIKILMAMIŞ

Kurşunlu Han ve Aşir Efendi Han’da hayal kırıklığına uğradıklarını belirten geleceğin mimarları, Kurşunlu Han’da bazı kesimlerinde restarasyon çalışması sırasında mimari dokunun bozulmuş olduğunu belirterek, Aşir Efendi Han’ın kaderine terk edilişine ise tepki gösterdiler. ‘Böylesi güzel mimariye sahip bir han’ın koruma altına alınmaması ve dokusunu kaybetmeye başlaması bizlerde gerçekten büyük üzüntü yarattı. Kastamonu halkının tarihine ve yapılarına saygı duymalı ve sahip çıkmalı’ diyen öğrenciler Şehir merkezinden Kasaba köyüne geçerek Mahmutbey Camii’nde de incelemelerde bulunan Öğrenciler Tarihi Cami’ye tam not verdiklerini söylediler.

DİLENCİLER ZARAR VERİR

Şehir içindeki Tarihi yapıların etrafında bulunan dilencilerin Kastamonu’ya gelecek olan misafirlerde kötü bir izlenim bırakacağını belirten geleceğin mimarları “Misafirlerinizi dilenciler ile karşılamayın” tavsiyesinde bulundular.

İlimizden ayrılan 60 kişilik geleceğin mimarları daha sonra Sinop’a gittiler.

Kaynak : Nasrullah Gazetesi - 23 Mayıs 2009 Cumartesi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile