Küre Dağları hakkında son kez yazıyorum.

Daha önce yazdığım ilk ve sonraki yazımda Küre Dağlarının üç ana ve önemli özelliğinden söz etmiştim. Bu dağların dördüncü önemli özelliği ise dünyanın 4.büyük kanyonu ve 12 km. uzunluğundaki Valla Kanyonu’nun burada olmasıdır. İşte bu dört önemli özelliği ve doğa harikası bir güzelliği taşıyan Küre Dağları üzerine ya da ona zarar varacak yakınlarına santral yapılmasına 2000 yılında olduğu gibi yine tepkimizi vereceğiz. Ama bu kez Kastamonu’lu olan ve Kastamonulu ruhu taşıyanların kurdukları tüm sivil toplum örgütleriyle hep birlikte…

Nitekim, mart ayı ortalarında oraya santral yapımı için proje veren daha önce adını açıkladığımız Çelikler Elektrik Üretim A.Ş. ilgilileri Çamdibi Köyü'ne giderek proje hakkında köylülere bilgi vermişler, köylüler de “Siz bundan vazgeçin. Bu maksatla bir daha buraya gelmeyin. Ama misafir olarak gelirseniz başımız üstünde yeriniz var” da diyerek Kastamonu konukseverliğini de göstermişlerdir. O köylülere içtenlikle teşekkür ederiz.

Karadeniz bölgesinde bazı santral girişimlerinin çevreye ve doğaya verdiği zararlar Samsun’da çıkan yayın organları başta olmak üzere bir çok yayın organında yayınlandı. Kastamonu Postası ve diğer Kastamonu yayın organlarından bazıları da olaya özenle ilgi gösteriyorlar. Bu ilgiyi daha da artıracaklarını umuyorum. Ankara ve İstanbul’daki tüm hemşehrilerimizi böylesine vurdum duymazlık ve aymazlık karşısında tavır almaya ve tepki koymaya davet ediyorum.

İsmail KARA - 9 Mayıs 2009

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile